Na terasi Muzeja održane umjetničke radionice vinorela

Srpanj 29, 2024

Muzej planinarstva organizirao je tijekom prošloga tjedna umjetničke radionice vinorela koje su u Ivancu održane prvi put.

Program su osmislile kustosica Ana Škriljevečki i umjetnica Snježana Novotny koja je ujedno vodila radionice, a ostvaren je u sklopu Ljeta u Ivancu.

Vinorel je tehnika slikanja vinom na papiru koja svoje korijene vuče iz 17. stoljeća. Korištenjem umjetnih boja, vinoreli padaju u zaborav, a posljednjih nekoliko godina na njihovu oživljavanju i popularizaciji u Hrvatskoj radi profesor Ivica Kiš pri kome se educirala voditeljica Snježana Novotny.

U slikanju vinorela koriste se crne sorte. Za potrebe održavanja radionica vrhunsko crno vino frankovku donirao je ivanečki vinar Vlado Kušter.

Zbog iznimnog interesa, održane su čak tri umjetničke radionice 19., 22. i 26. srpnja na kojima je sudjelovalo trideset i dvoje sudionika. Svaki polaznik mogao je odabrati motiv prema vlastitoj želji. Najčešća inspiracija bila je planina Ivančica, što je vezano za temu programa.

Radionice su održane u ugodnom ambijentu na terasi ivanečkog muzeja uz degustaciju vina kojim se slikalo. Veselog raspoloženja nije nedostajalo te su se sudionici prepuni dojmova već raspitivali hoće li radionice prerasti u tradicionalno događanje.

Svi radovi trenutno su na sušenju u muzejskoj dvorani. Otvorenje izložbe naslikanih vinorela bit će održano u Muzeju planinarstva u petak 16. kolovoza u 19h.