Otvorena izložba „15 godina Speleološke udruge 'Kraševski zviri' Ivanec“

Rujan 23, 2024

Izložba fotografija „15 godina Speleološke udruge 'Kraševski zviri' Ivanec“ kojom Udruga obilježava veliku obljetnicu svoga rada i djelovanja otvorena je u petak 20. rujna u Muzeju planinarstva.

Otvorenje izložbe vodila je predsjednica SUKZ Ivanec Valentina Kraš koja se u uvodnom obraćenju dotaknula početaka Udruge vezanih za rudnik „Kraševski zviri“.

Osamdesetih godina prošloga stoljeća nekolicina znatiželjnih dječaka uputila se u potragu za oknom napuštenog rudnika. Jedan od njih bio je Tomica Matišić kojeg su na pohod potaknule razne priče vezane uz težak rudarski život i legende o dušama pokojnih rudara koje je čuo od oca i djeda. Njegova ljubav prema speleologiji zaslužna je za osnivanje Udruge 2009. godine.

Publici se potom obratio sam Tomica Matišić koji je održao prezentaciju o značaju rudnika „Kraševski zviri“ podno Ivančice i njegovim skrivenim podzemnim ljepotama.

Svi zainteresirani mogli su se u prizemlju Muzeja planinarstva pomoću VR naočala „spustiti“ u rudnik „Kraševski zviri“ i kretati se njegovim kanalima. 3D video rudnika „Kraševski zviri“ zanimao je brojne posjetitelje koji su iskoristili jedinstvenu priliku istraživanja rudnika, inače nedostupnog široj javnosti. Video spuštanja u rudnik „Kraševski zviri“ izrađen je u suradnji članova SUKZ Ivanec i Speleološkog društva Velebit.

Izložbu pedesetak fotografija, čiji su autori članovi Udruge, predstavila je Vinka Dubovečak. Fotografije dočaravaju bogatstvo žive i nežive prirode krškog podzemlja, ponajviše masiva Ivančice i Ravne gore, te drugih predjela Hrvatske gdje se provode speleološka istraživanja i terenski dio speleološke edukacije.

U ime Muzeja planinarstva, suorganizatora izložbe, i Grada Ivanca, koji je novčano podržao manifestaciju, izložbu je otvorila kustosica Ana Škriljevečki. U svome govoru kustosica se osvrnula na veliko prijateljstvo i povezanost među članovima Udruge, vidljivo na prikazanim fotografijama. Uz čestitke Udruzi na 15. obljetnici rada istaknula je neumoran trud koji njezini članovi ulažu u istraživanje i zaštitu našeg podzemlja.

Čitav događaj dio je manifestacije „Speleo vikend u Ivancu“ koju su članovi Udruge osmislili s ciljem popularizacije speleologije.

U sklopu programa u subotu 21. rujna održane su radionice za djecu u ivanečkom gradskom parku, a za vrijeme trajanja radionica svi zainteresirani mogli su u Muzeju razgledati izložbu fotografija i pogledati 3D video spuštanja u rudnik „Kraševski zviri“.

Svečana proslava 15. obljetnice rada i djelovanja SUKZ Ivanec održana je u subotu 21. rujna u muzejskoj dvorani. Proslavi su uz brojne uzvanike i goste prisustvovali zamjenik gradonačelnika grada Ivanca Marko Friščić, zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, predsjednik Gradskog vijeća Ivanec Zdenko Đuras i ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije Sanja Kopjar.

Izložba fotografija ostaje otvorena u Muzeju planinarstva do 20. studenoga te se može razgledati od ponedjeljka do petka od 13 do 17 sati. Svim posjetiteljima također je dostupan deplijan izložbe.