Dane europske baštine učenici OŠ Ivanec proveli na tajnom zadatku sa znamenitim Ivančanima

Listopad 4, 2024

„Na tajnom zadatku u Ivancu sa znamenitim Ivančanima“ naziv je programa kojim su se Muzej planinarstva i Knjižnica Ivanec uključili u obilježavanje Dana europske baštine ovog četvrtka, 3. listopada.

Središnja tema ovogodišnje manifestacije „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!“ naglašava važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava.

Tim povodom ivanečki muzej i knjižnica pripremili su istraživačku igru (escape room) za učenike koja spaja ostavštinu knjižničara i kulturnog djelatnika Marijana Kraša te znamenite osobe iz ivanečke povijesti.

Escape room s QR kodovima kreirala je knjižničarka Petra Polančec koja je za učenike osmislila niz kreativnih igara i zagonetaka.

U programu je sudjelovalo jedanaest učenika sedmih razreda OŠ Ivanec pod mentorstvom svoje učiteljice Sonje Poljak, suradnice na projektu, a čitav su program vodile ravnateljica Knjižnice Marina Grudenić, knjižničarka Petra Polančec i kustosica Muzeja Ana Škriljevečki.

Zbog loših vremenskih uvjeta umjesto na ulicama Ivanca, prvi dio programa odvijao se u ivanečkoj knjižnici. Učenici su među policama knjiga tražili skrivene fotografije i QR kodove, otkrivali tajne šifre te rješavali puzzle, anagrame i wordwall igre.

Svi zadaci bili su povezani sa znamenitim Ivančanima, poput Božidara Kukuljevića Sakcinskog, Brune Županića Steinera, Ladislava Šabana, Metoda Hrga, Ćirila Kosa te Pavice i Otokara Hrazdire.

Po uspješnom rješavanju zadataka, osnovnoškolci su se u pratnji voditeljica uputili u Muzej planinarstva gdje se odvijao drugi dio programa. U Muzeju su razgledali knjige iz ostavštine obitelji Hrazdira te odgonetnuli nekoliko preostalih zagonetaka.

Posljednji zadatak riješen Cezarovom šifrom omogućio im je da pronađu skrivenu ispravu Ivana Paližne ml. u kojoj je Ivanec prvi put spomenut. Time su simbolično uz pomoć znamenitih Ivančana „spasili“ sam grad Ivanec!

Spoj edukacije i zabave pokazao se idealnim za predstavljanje ivanečkih povijesnih ličnosti, a učenici su tijekom istraživačke igre pokazali velik trud i interes za navedenu temu.

Nakon pustolovine, svi su uživali u zasluženoj okrepi u Muzeju, a Knjižnica je za male sudionike pripremila prigodne poklone, olovke i knjige. Učenici su posjet Muzeju ujedno iskoristili za razgled aktualne izložbe „15 godina Speleološke udruge 'Kraševski zviri' Ivanec“.

Inače, manifestacija Dani europske baštine ove se godine odvija u 66 naselja diljem Hrvatske s više od 130 događanja u organizaciji muzeja, knjižnica, arhiva, udruga, škola i drugih ustanova, koje su se uključile u obilježavanje na temelju javnog poziva Ministarstva kulture i medija. Muzej planinarstva već četvrti put sudjeluje u manifestaciji, a ove godine prvi put u suradnji s Knjižnicom Ivanec.