Ivanečka publika prošlog je petka 18. listopada uživala u uzbudljivom predavanju „mračnog pripovjedača“ Kristijana Petrovića o najzlokobnijoj noći u godini – „Samhain“.
Tematika je izazvala velik interes Ivančana, što potvrđuje gotovo ispunjena dvorana Muzeja planinarstva u kojoj je održano predavanje.
Sve prisutne uvodno je pozdravila kustosica Ana Škriljevečki koja je istaknula otvorenost Muzeja raznim temama te važnost edukacije o običaju kojim smo neizbježno okruženi. Ujedno je podsjetila posjetitelje na legende o coprnicama koje se vežu uz Črne mlake na Ivančici.
Uslijedilo je izlaganje Kristijana Petrovića koji je svoje pripovijedanje o najzlokobnijoj noći u godini započeo od Kelta (Gala). Podrobno je opisao keltsku mitologiju i mitska bića koja su ulijevala strah u kosti čak i Rimljanima.
„Samhain“ su Kelti obilježavali kao završetak svijetlog dijela godine te početak mračnog razdoblja. Toga se datuma, prema galskoj predaji, ujedno brišu granice između svijeta živih i mrtvih. Poput Kelta, Grci i Rimljani također su njegovali kult štovanja predaka.
Tijekom povijesti mijenjale su se predodžbe o tome događaju te on dobiva naziv „All Hallows' Eve“ odnosno „Halloween“ i obilježava se 31. listopada.
Danas je „Halloween“ najpoznatiji kao američki običaj kamo su ga prenijeli Irci.
Petrović je u svome izlaganju naglasio zanimljivu činjenicu. Hrvatski naziv „Noć vještica“ uvriježio se nakon pomalo nespretnog prijevoda američkog horor filma „Halloween“ iz 1978. godine. U našoj zemlji „Noć vještica“ počela se slaviti devedesetih godina prošloga stoljeća.
Svoje intrigantno predavanje protkano jetkim humorom, Kristijan Petrović upotpunio je živopisnim fotografijama i manje poznatim pričama koje su se zbile na dan 31. listopada, čime je izazvao odlične reakcije publike koja ga je nagradila burnim pljeskom.
Kako je zaključio, ljudska vrsta ima određenu potrebu za strahom i plašenjem, što je razlog zašto „Samhain“, odnosno „Halloween“ kao običaj živi već 4000 godina.